-Ne tür Yoga yapmalıyım?
Yoga’ya başlamanız için en uygun olanı deneyimleyerek bulabilirsiniz. İlk deneyiminiz sonrası hoca veya dersin içeriği hoşunuza gitmezse, farklı bir hoca ile farklı bir dersi deneyimleyebilirsiniz. Zamanla, bu konuda bilgi ve deneyim kazandıkça kendi stilinize uygun bir Yoga türünü mutlaka bulacaksınız.

-Yoga yaparken nelere dikkat etmeli?
Doğru bir eğitmen ve merkez seçimi çalışmalarımız ve kendimiz için önemlidir.
Yoga’ya bir eğitmen ile başlanmalıdır.
Yoga’nın amacı rahatlatmak, bedeni ve aklı güçlendirmektir. Onları yormak amacıyla yapılmaz. Hareketleri yavaşça, sakince ve fazla güç harcamadan yapın. Doğal bir ritim yakalamaya çalışın ve her duruşu basit, nazik ve akıcı bir şekilde yapmaya çalışın. Ani hareketler fiziksel dengeyi bozabilir ve baş dönmesi, baygınlık gibi etkiler gösterebilir. Bu yüzden öğrenci bir duruştan diğerine, kolay, dikkatli ve akıcı bir şekilde geçmeyi öğrenmelidir.
Hareketleri yaparken asla bir şeyleri zorlamayın. Ağrıya yol açabilecek hareketler yapmaya kalkışmayın. Aşırı esnemeden uzak durun. Herkesin yapısı ve fiziksel durumu farklı olduğundan, kişilerin kapasiteleri değişkenlik gösterecektir.
Öğrenci, öncelikle kendi gücünün, sınırlarının ve kabiliyetinin farkında olmalıdır. Kişi, kendi bedeninin ne kadar gerilim ve stres kaldıracağını yine en iyi kendisi bilir. Kişiler kendi limitlerini ve kapasitesini aşmamalıdır. Asana çalışmalarında bize sonucu getiren aceleci olmak değil, çalışmalarımızdaki bütünlüktür. Hiçbir duruşu abartarak ya da dikkatsizce çalışmayın. Herhangi bir harekette gerilme ya da acı hissediyorsanız, daha yavaş hareket edin. Kapasiteniz ve kabiliyetinize göre hareketin tekrar sayısını ve tempoyu ayarlayın.
Asana duruşları mideniz boşken yapılmalıdır. Mesane ve bağırsaklar da boş olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce yemeğin üzerinden en az üç saat, süt, çay, kahve ya da meyve suyu gibi bir içeceği içmenizin üzerinden en az bir saat geçmesini bekleyin.


•Çalışmalar için uygun bir zaman seçin. Fakat sabah ya da akşam fark etmez, programa düzenli bir şekilde bağlı kalın.
•Mümkün olduğunca Asana duruşlarını sizi hiçbir şeyin rahatsız edemeyeceği sessiz ve tenha bir yerde yapın. Eğer açık bir alansa, soğuktan ve rüzgârdan arındırılmış bir yer olmalı. Kapalı mekânda çalışılıyorsa yeterli bir havalandırmanın olduğundan emin olun.
•Asana hareketlerini katlanmış bir battaniye, bir halı ya da ince bir kilimin(hasırın) üzerinde yapın. Kilim çok ince ya da kalın olmamalıdır.
Vücudun rahat hareket edebilmesi için ince ve rahat kıyafetler giyin. •Kuru bir havluyla, ihtiyaç oldukça terinizi silin.
• Hareketler arasında geçiş yaparken birkaç dakika dinlenin.
• Çalışmalar süresince sessiz olun.
• Günlük çalışmalardan sonra Shavasana (sırtüstü yatarak) pozisyonunda birkaç dakika dinlenin. Bu dinlenme yorgunluğu atma ve harcanan eforun karşılanması için çok önemlidir.
• Çalışmalardan sonra oda sıcaklığında sıvı alınması uygundur.

-Yoga’da Neden Burnumuzdan Nefes Alıp Veririz?
Doğru soluma, burundan nefes alıp ağzınızı kapalı tutmak demektir. Bu sayede akciğerleriniz tümüyle çalışır ve doğru nefes alıp vermeniz sağlanır. Nefesinizi verirken karın büzüşür ve kalbinize masaj yapacak şekilde diyafram yukarı doğru çıkar, nefes alırken de karın genişler ve diyafram iç organlarınıza masaj yapacak şekilde aşağı iner. Yoga bakış açısına göre, burundan nefes almanın en önemli sebebi Prana(nefes-hayat enerjisi)dır. Nasıl ki, havadaki kokuları alabilmek için burundan nefes alıyorsanız, aynı şekilde vücudunuza giren prana miktarını da arttırmak için burundan solumalısınız, bu sayede burnunuzun arka tarafından bulunan koklama merkezine daha çok Prana gidecek ve oradan da sinir sisteminiz ve beyninize ulaşacaktır. Yoga nefes egzersizleri, size birbirine bağlı olan Pranayı(nefesi) ve bu şekilde beyninizi nasıl kontrol edeceğinizi öğretir. Sinirlendiğinizde ya da kızdığınızda nefes almanız kısa, hızlı ve düzensizdir, tam tersine rahatladığınızda ya da derin düşüncelere daldığınızda nefesiniz yavaşlar. Bunu kolaylıkla kendi üzerinizde deneyebilirsiniz. Bir an için odadaki en düşük sesi duymaya çalışın. Göreceksiniz ki konsantre olurken elinizde olmadan nefes almanız yavaşlayacak hatta bir süreliğine duracaktır. Beyniniz nefes alış şeklinizden etkilendiği için, aynı şekilde nefesinizi kontrol ederek beyninizi kontrol edebilirsiniz. Nefesinizi kontrol ederek sadece daha fazla oksijen ve Pranayı içinize çekmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi konsantrasyon ve meditasyon çalışmalarına hazırlarsınız.

-Yoga’ya yeni başlayacaklar neleri bilmeli?
Yoga zihnimizi arındırma, doğru düşünmeyi öğrenme ve kendimizi keşfetmenin ilk adımıdır. Ayrıca meditasyon, asanalar ve nefes teknikleri öğretilerini de içeren bir bütündür. Yoga’ya bir eğitmen ile başlamak en doğru yöntemdir.

-Ders sırasında bilmediğim hareket olduğunda ne yapmalıyım?
Ders sırasında bilmediğiniz bir hareket olduğunda çalışan arkadaşlarımız yerine göz ucuyla eğitmenimize bakabilirsiniz.

-Yoga yaparken ne giymeli?
Yoga çalışmalarında kıyafetimiz ile ilgilenmeden rahat bir şekilde çalışmalarımızı uygulayabilmek önemlidir. Bu nedenle Yoga yaparken vücudumuzun rahat edebileceği; dar olmayan, beli açılmayan vücudumuzu sarmayan rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

-Yoga yalınayak mı yapılır? Ayaklarımı sevmiyorum ve utanıyorum, çorapla yapsam olur mu?
Yoga’nın yalınayak veya özel Yoga çorapları ile yapılması önerilir. Normal çorap ile yapıldığında Asanalarda çok da güvenli olmayan durumlarda kalınabilir. Yoga yaparken vücudumuzun bir çok yerini hissetme imkanı buluruz, farkındalığımızın artmasıyla vücudumuza daha çok ilgi göstermeye daha çok sevmeye başlarız. Yoga yaparken vücudumuzu keşfedebilmemiz, zamanla bizlere keyif verir.

-Tek tip kıyafet giymek zorunda mıyım?
Tek tip kıyafet giyilmesi zorunlu değildir, kişinin kendini iyi hissedeceği, Asanaları rahatlıkla yapacağı kıyafetleri seçmesi daha uygun olacaktır. Zamanla kişi kendi tarzını yakalayacak ve rahat hissettiği kıyafeti seçecektir.

-Yoga’ya gelirken aç mı olmalıyım, tok mu?
Asana duruşları mideniz boşken yapılmalıdır. Mesane ve bağırsaklar da boş olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce yemeğin üzerinden en az üç saat, süt, çay, kahve ya da meyve suyu gibi bir içeceği içmenizin üzerinden en az bir saat geçmesini bekleyin.

-Yoga Matı şart mıdır?
Yoga matı şart değildir. Asana hareketlerini katlanmış bir battaniye, bir halı ya da ince bir kilimin (hasırın) üzerinde yapabilirsiniz. Kilim çok ince ya da kalın olmamalıdır.

-Derse gelmeden parfüm sıkabilir miyim?
Derse gelmeden önce parfüm kullanımı çok da uygun değildir. Yoga dersinde duyularımız açıldığından katılımcıların kokudan rahatsız olma ihtimalleri artar.

-Yoga yaptığım için vejeteryan olmam şart mı?
Yoga öğrencileri için en iyi beslenme planı doğal taze besinlerdir. Yoga yaptığınız için vejetaryan olmanız şart değildir. Ancak zamanla Yoga öğretisi öğrenildikçe, ideal sağlığımızı korumak için vejeterjan beslenme tercih edilebilir. Fazla uyarıcı gıdalardan uzak durmak, zihni sakin tutan ve zekayı keskin yapan besinleri tercih etmek ideal sağlık için kaçınılmazdır.
Yogik beslenme ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

-Yogada sigara, içki ve et yasak mı?
Yoga’da yasak yoktur. Yoga öğrencisi Yogik bilinç ile kendi doğrusunu, vücuduna ve zihnine bedenine neyin iyi gelip gelmediğini keşfederek, zarar veren unsurları zamanla bırakacaktır.

-Yoga’nın seans süresi nedir? Haftada kaç kere yapılmalıdır? 
Klasik Yoga derslerimiz yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Başlangıç olarak haftada bir kez eğitmen ile yapılması önerilir, kendi çalışmalarınızı haftanın 6 günü 1 defa 3- 30 dk arasında ne kadar vaktiniz varsa, yapmak yararlıdır. Günde 2 defa yapmanın sağlıklı olduğu söylenmektedir. Tabii ki ne kadar disiplinli ve düzenli yaparsak bizim için o kadar sağlıklı olur. Yeter ki her gün kendimiz için zaman ayıralım.

-Haftada bir gün eğitmenle, diğer günler tek başımıza Yoga yapmayı öneriyorsunuz. Evde Yoga yapmak için en uygun saat kaçtır? 
Sabah erken saatler ve akşam yatmadan önceki saatler en uygun saatlerdir. Sabah bedenimiz kapalı zihnimiz açıktır. Akşam ise bedenimiz açık zihnimiz kapalı olur. Bunların farkında olmak ve deneyimlemek çok özeldir. Tabii ki gün içinde yalnız kalabileceğiniz sakin saatleriniz varsa, alternatif olabilir.

-Yoga yaptığım mekanda nelere dikkat etmeliyim?
Mümkün olduğunca sizi hiçbir şeyin rahatsız edemeyeceği sessiz ve tenha bir yerde yapın. Eğer açık bir alansa, soğuktan ve rüzgardan arındırılmış bir yer olmalı. Kapalı mekanda çalışılıyorsa yeterli bir havalandırmanın olduğundan emin olun.

-Stüdyoda nezaket önemli midir?
• Doğu öğretilerinde ve birçok öğretide Hoca’ya saygının çok önemli bir yer tuttuğu söylenir.
• Aynı şekilde bireyin kendine ve etrafındakilere saygısı da önemlidir.

-Ders stüdyosuna ne getirebilirim?
Merkezlerimizde mat bulunmakta, sizler sadece örtünüzü yanınızda getirebilirsiniz. Bunun dışında cep telefonu, su vb. dikkati dağıtacak eşyaların stüdyoya getirilmesi önerilmez.

-Kitap ve CD’lerle Yoga öğrenilebilir mi?
Yoga’yı gerçek anlamda öğrenmek için eğitmen ile çalışmak şarttır. Yoga sadece fiziksel bir çalışma değildir, esenlik, zihinsel ve duygusallık boyutu da vardır. Bu boyutların eğitmen harici bir kaynaktan öğrenilmesi imkansızdır.

-Yoga bir din midir?
Yoga’nın bir din olup olmadığı çok tartışılan ve anlaşılamamış bir konudur. Yoga en basit anlamıyla gerçek ve kalıcı mutluluğa erişmek için uygulanabilecek bir kişisel gelişim sistemidir. “Sistem”dir çünkü inanca yer yoktur, deneyimlersiniz, yaşarsınız, hisseder veya hissetmezsiniz, ona göre kendiniz karar verirsiniz. Elektriği ABD’li Thomas Edison bulmuştur ancak tüm insanlık faydalanmaktadır, sadece ABD değil. Aynı şekilde Hindistan’dan çıkmış olması Yoga’nın tüm insanlığın hizmetinde olduğu gerçeğini değiştirmez…
“Bildiğimizi zannetmemiz, öğrenmemizin en büyük düşmanıdır” demiş bir üstat, belki de denemeli, deneyimlemeli, başkalarının söyledikleriyle değil kendi tecrübelerimizle karar vermeliyiz…

-Yoga bir moda, geçici bir akım mıdır? Moda diye yapmak ne kadar doğru?
Günümüzde maalesef popüler olan kitaplar okunuyor, çok seyredilen TV programları seyrediliyor, başkalarının yaptığını yapmak da bir moda gibi adeta. Aynı şekilde kişisel gelişim ile ilgili konularda da bir popüler olma durumu mevcut. Yoga da bunlardan biri. Yoga’yı moda olarak görüp, arkadaşı, komşusu yapıyor diye başlayanlar mutlaka çok, ancak bu öğreti çok özel bir öğretidir. Kişi Yoga’yı sadece fiziksel bir aktivite olarak değil zihinsel bir disiplin olarak da gördüğünde, Yoga onun için bir moda olmaktan çıkacaktır. Yoga’nın size uygun olup olmadığından emin olmak için, deneyimlemeniz gerekir. Hissetmeli, yaşamalı, kendiniz karar vermelisiniz. Merkezlerimizde misafir kabul ediyoruz. Dilerseniz bir dersimize misafirimiz olarak katılabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmeniz yeterli… Randevu için: 0530 524 36 60

-Yoga / Meditasyon öğrenmek ve uygulamak zor mudur?
Yoga / Meditasyon öğrenmek ve uygulamak zor değildir. Yoga bir bütündür ve Meditasyon bu bütünün içindedir. Yoga yapabilmeyi yürekten istemenin yanında; Yoga / Meditasyonu bir eğitmen eşliğinde öğrenmenin en doğru yol olduğu söylenmektedir. Daha önce deneyimlemediğimiz bu öğretiyi bir eğitmen eşliğinde ilerletmek gerekmektedir. İlk başladığınızda yapamıyor gibi hissetmek normaldir. Devam ettiğiniz süre içerisinde düşüncelerinizin azaldığını ve daha meditatif konuma geleceğinizi deneyimleyeceksiniz.

-Guru ne demek?
Guru, size seçtiğiniz yolda rehberlik edecek üst seviyedeki kişidir. Bir Tibet Özdeyişi der ki;
“Öğretenin kusursuzluğu yeterli değildir, bireyin yaklaşımının da kusursuz olması gerekir…”

-Guru, rehber veya öğretmen gerekli mi?
Yogada başlamak için bir rehber gereklidir. Hiç bilmediğimiz bir yolda bir rehberinizin size yol göstermesi önemlidir. Aslında hayatımızda diğer konularda aldığımız eğitimler gibidir. Örneğin yabancı dil öğrenmek için bir eğitmene ihtiyaç duyarız, hiç bilmediğimiz için bu konuda deneyimli, bilen birinden yardım alırız. Yoga da böyledir. Bilmediğimiz için rehberlik almak; doğru, eşleştiğimiz bir eğitmeni seçebilmek ve bir eğitmen rehberliğinde başlamak önemlidir.

-Meditasyon bir din midir veya dinsel bir ritüel midir?
Meditasyon hiçbir şekilde bir din veya dinsel bir ritüel değildir. Yoga kendin olabilme halidir. Meditasyon da bu bütünün içindedir. Meditasyon kendinle baş başa kalabilme hali, zihni karmaşadan arındırma, sadeleşme ve huzura ulaştırma yoludur.

-Kundalini Yoga nedir?
Kundalini Yoga tek başımıza yapabileceğimiz bir çalışma değildir. Bu çalışma için mutlaka doğru seçtiğiniz bir eğitmen ile başlanması en doğru yoldur.

-Pilates ile Yoga arasında fark var mı?
Yoga bir spor değildir ancak sporu da içinde barındırır ve kapsar. Yoga kendinizi bir bütün olarak keşfetme yolculuğudur, yaşam biçimidir. Pilates, Yoga asanalarından oluşturulmuş bir egzersiz programıdır; kasları güçlendirmek, esnekliği ve genel sıhhati arttırmak maksadıyla geliştirilen bir egzersizler bütünü ve fiziksel sağlık sistemidir. Pilates’le ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

-Pilates mi yapmalıyım Yoga mı?
Bu sorunun cevabını ancak deneyimleyerek alabiliriz. Merkezimizde size uygun olan gün ve saatte; hem yoga hem pilates dersimize misafirimiz olarak katılabilirsiniz. Deneyimledikten sonra hangisini yapmak istediğinizi kendiniz belirleyeceksinizdir.

-Neden bu kadar fazla Yoga çeşidi var?
Yoganın bir çok çeşidi vardır. Farklı Yoga türlerinin uygulama ve teknikleri farklı olmakla birlikte amacı aynıdır: Zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemek, rahatlatmak, bedeni ve aklı güçlendirmektir. Kişinin kendine uygun olan türü deneyimleyerek seçmesi ve uygulaması en faydalı olanıdır.