TRX TRAINING NEDİR?

TRX kendi vücut ağırlığımızla, yerçekimine karşı yapılabilecek yüzlerce egzersizi olan, 2 kayıştan oluşan bir üründür. TRX suspension training ve RIP training olarak ikiye ayrılır. RIP Training düz bir sopa ve esneyebilen bir ipten oluşan bir üründür. TRX Suspension Training ise 2 kayıştan oluşan, ellerimizle tutabileceğimiz iki yeri olan ve günümüzde daha çok popüler olan TRX ürünüdür.

Öncelikle TRX Suspension Training hikayesinden kısaca bahsedeyim… TRX‘in bulunma hikayesi biraz farklı; sürekli görevde oldukları için spor yapmaya zaman ve ekipman bulamayan Amerikan donanma askerlerinden Randy Hattrick ilk olarak kendi kemeriyle  spor yapmasıyla ve daha sonralarda kemeri kısa geldiği için daha uzun olan paraşüt ipiyle antrenmanlarını gerçekleştirmesiyle TRX sistemi ortaya çıkmıştır.

 

TRX TRAINING’İ NORMAL ANTRENMANIMIZA EK OLARAK MI YAPMALIYIZ YOKSA ANTRENIMIZI SADECE TRX İLE  Mİ KURGULAMALIYIZ ?

TRX‘i kendi programımıza ek mi yoksa tek başına TRX mi çalışmamız gerektiğini spor yapmak için gelen kişinin isteğine ve ihtiyacına bakarak belirlediğimiz bir husus olarak görmekteyim. Evet tabii ki de TRX sayısız hareket imkanı sunduğu için antrenmanlarımızı tek başına TRX ile yapabilmemize olanak verir. Fakat daha ileri düzeyde spor yapan kişiler yada profesyonel sporcular TRX’i kendi ağırlık, kardio veya crossfit antrenmanlarının yanında kombinleyerek antrenmanlarından daha fazla verim alabilirler.

HERKESİN SORUNLU BOLGESİ OLAN KARIN İÇİN NE KADAR ETKİLİDİR?

Core bölgesi hepimiz için ayrı bir dert olmuştur. Fakat TRX’le en basit hareketi yaparken bile kendi vücut ağırlığımızı kullanarak hareketi gerçekleştirmek ve her hareketi yaparken vücut postürümüzün yani duruşumuzun düzgün olması gerekmektedir. Bu sayede aslında bütün vücudumuzu çalıştırmış olmaktayız yani core bölgemiz ister istemez çalışmaktadır. Aslında TRX ile ana olarak biceps vb. kaslarımızı çalıştırıyor olsakta yardımcı kas grupları olarak da core bölgemiz ve bütün vücudumuzu aktif olarak çalıştırmış oluruz.

Ayrıca TRX’le yapılabilecek sayısız core bölgesi hareketlerini de uygularsak antrenmanımızdan istediğimiz verimi alabiliriz. Ama tabii ki de karın bölgesindeki yağları göze alırsak TRX’le yaptığımız egzersizlerin yanında kardiyovasküler çalışmalar (yürüyüş bandı,bisiklet vb) da yapmalıyız. En önemli konu ise bu uyguladığımız antrenmanların yanında beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Beslenmemiz düzenli ve sağlıklı olmalı ki göbek yağlarımızdan kurtulabilelim.

TRX’İ KİMLER YAPABİLİR ?

TRX’i 7den 70 ‘e herkes yapabilir. Fakat herkesin spor geçmişi, hareket kapasitesi yada fiziksel durumları aynı olmadığı için herkesin kendine göre ayrı bir programla, eğitmen eşliğinde antrenmanlarını gerçekleştirmeleri daha uygun olacaktır.

 

TRX HAREKETLERİ NELERDİR? FAVORİ 3 HAREKETİNİZİ SOYLEYEBİLİR MİSİNİZ?

TRX ile yapılabilecek yüzlerce hareket vardır. Bu hareketler fonksiyonel olarak tüm vücudu çalıştırmaktadır. Benim favori üç hareketim TRX biceps curl (pazu bölgesi için) TRX chest press (göğüs adelemiz için) ve TRX mountain climbers (core-karın bölgemiz için).

 

TRX İLE HİPERTROFİ NASIL SAĞLANIR?

Hipertrofi, diğer bir deyişle kas hacminin artması, TRX’te kademe kademe yapılan antrenmanlar sonucunda kas gözlemlenmektedir. TRX’le belli bir zaman geçirdikten sonra artan antrenman yoğunluğu, sertliği ve ileri düzey hareketleri yapmamız kas hacmimizin de artmasına neden olur.

SON OLARAK TRX’E BAŞLAMAK İSTEYEN BİR KİŞİ İÇİN NASIL BİR YOL İZLENİYOR? KISACA SÜREÇTEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

TRX’e başlamak isteyen kişiler için yaş kriteri, spor geçmişi, sağlık durumu, fiziksel durumu, hareket kapasitesi gibi unsurları göz önüne alarak herkes için ayrı bir antrenman programı uygulanabilmektedir. Spora yeni başlayan bir birey TRX ile temel hareketleri yaparak vücudunu ileri seviye için hazırlamış ve hareket kapasitesini arttırmış olur. Program ve eğitmen eşliğinde zamanla hareket kapasitesi artmış kişi bir üst seviye hareketleri yapmaya hazır olmaktadır. TRX ile antrenman yapmak için aranan herhangi bir fiziksel seviye yoktur, çünkü herkesin fiziksel durumuna göre program yapabileceği TRX hareketleri mevcuttur.

KAYNAK : Gençvefit

Bir cevap yazın