Yoganın en güzel tanımı “güzel yaşama sanatı”dır. Güzel yaşamın ise sağlıklı yaşam olduğu herkes tarafından kabul görür.  Kadınlar için yoganın başlıca önemi hamilelik dönemi öncesi bel kaslarının güçlenmesidir ilk bakışta.

Bunun yanında doğru nefes alıp vermeyle konsantrasyonun artması ve rahatlama tekniklerini bilmek de kent yaşamının zorlayıcı koşulları altında yaşayan herkes için gereklidir.

Bedensel dengelerin hamilelik döneminde değişmesinin getirdiği belli başlı sorunlarla yoga yardımıyla büyük ölçüde beş edilebilir. Bununla birlikte, doğum anında da bedensel farkındalığın artmasının sağladığı kendine güvenin etkisinin büyük yararı görülür.

Doğumdan sonra ise anne olmanın getirdiği belli başlı öne eğilme, bebeği kucaklama gibi kol, bel, omuz ve boyun kaslarının zorlanması gibi durumlarda da yoga kasların kuvvetlenmesi nedeniyle annelere yardımcıdır.

Bütün bunların ötesinde temiz bir zihnin, sevgi dolu bir kalbin hamilelik döneminin geçeceği ve çocuğun büyüyeceği aile hayatı için en önde gelen unsur olacağı şüphesizdir.

Kaynak : Yogahariom.com

Hamile yogasının faydaları:

1.Sağlıklı bir omurga kazandırır,
2.Sırt ağrılarını azaltır,
3.Kas gücünü ve dayanıklılığını geliştirir,
4.Hamilelik süresince egzersiz yapılmasını sağlar,
5.Normal doğuma hazırlar,
6.Uykuyu düzenler,
7.Kiloyu dengeler,
8.Hamilelik süresince bedeninizde oluşan değişimlere hazırlıklı olmanızı sağlar,
9.Hamilelik sonrası bedeninizin çabuk toparlanmasına sağlıklı bir zemin hazırlar.

Kaynak: Klasik Yoga