Fiziksel uygunluk mutluluğun ilk adımıdır

Çalışma yaş grubu birçok egzersiz dalına göre çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Çalışma şekli kişilere ve
bedenin ihtiyaçlarına göre belirlendiği için Pilates her yaş grubuna hitap eder. Çocuklar, gençler, profesyonel sporcular, hamileler ve sağlıkla yaşlanmayı tercih edenler gibi her yaş grubu ve kişi bu egzersizleri rahatlıkla ve güvenle yapabilir.

Çocuklarda ve ergenlikte Pilates;

8-16 yaş ergenliğe giriş ile başlayabilen bu dönem birçok duruş bozukluğunun temelinin atıldığı dönem olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Ebeveyn tarafından fark edilebilen bu bozuklukların bedene yerleşmeden engellenmesi için en iyi zamandır. Yeni yetişen bu bireylerin ebeveynleri ile birlikte aynı egzersizleri yaparken ileride onları rahatsız edebilecek duruş bozukluklarını hiç farkına varmadan bu gün keyifli bir şekilde ortadan kaldırmanın yöntemidir Pilates.

Zaman geçerken Pilates;

Çocukluktan itibaren edinilmiş duruş bozuklukları ( skolyoz, kifoz, lordoz gibi… ) kemik ve kas gelişiminin doğal akışında bırakıldığı (spor yapan gençler ayrı tutulmaktadır) 16- 27 yaş olgun-ergenlik döneminde tamamıyla bedene yerleşir.

Duruş bozuklukları kişilerin yaşam şekli, mesleği gibi dış etkenlerle gelişecek ve ileri yaşlarda çeşitli ağrılara ve sinir sıkışmaları gibi rahatsızlıklara neden olacaktır. Kaslar arası kuvvet ve esneklik farklılıkları en aza indirgenerek bu bozukluklar Pilates ile olgunluk döneminde de düzeltilebilecektir.

Kaslar arası kuvvet dengesizlikleri ortadan kaldırılarak kişi tüm yakınmalarından kurtulacaktır. Spor alışkanlığını yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmekle sağlıklı bir bedene kavuşmak kadar iyi bir vücuda sahip olmak da ayrıca mutluluk vericidir.

İhtiyarlamadan yaşlanmak için Pilates;

27 yaş sonrası metabolizma hızındaki yavaşlama ile birlikte artık vücut bilinmedik yeni bir döneme girmiştir.
Bizler bu yavaşlamayı henüz fark etmesek de artık lehimize işlemeyen zamanı lehimize çevirmenin kendi elimizde olduğunu bilmek ve biraz zaman ayırmayı başarmak, dinamik bir yaşlanma için yeterli olacaktır.

Eğer bu güne kadar herhangi bir egzersizi hayatınıza sokmadıysanız bile, şimdi tam zamanıdır. Yaşlanmayla birlikte vücut kas kaybetmeye başlar, kas fibrillerinde azalma, denge kayıpları, kemiklerde zayıflama, tansiyonun, şekerin ve kolesterolün artması,dayanıklılık ve esnekliğin azalması muhtemel şikayetlerdir.

Düzenli olarak yapılan Pilates egzersizleriyle kas kuvvetinde,dayanıklılığında ve esnekliğinde artış sağlanacak, doğru nefes tekniği ile oksijen kullanım seviyesi artacak, Tansiyon,şeker ve kolesterolün düzene girmesine yardımcı olacaktır.

Yoğun ve yorucu bir egzersiz türü olmaması nedeniyle tüm yaş gruplarının kolaylıkla uygulayabileceği Pilates bize ağrısız yaşlanma vaat ederken, sağlıklı olmak ve iyi görünmek de iyi hissetmemize neden olacaktır.